The JP133MLR Bb/F large bore tenor trombone boasts a slightly larger bell (8.5") compared to its medium bore counterpart (8") and features an increased bore measuring .547" versus the .525" bore of the JP133LR. Both models feature a bell ring providing a robust structure and a rose brass bell ensuring a full, dark sound.
Specification
- Key: Bb/F
- Bore: JP133MLR: .525" (13,3mm)
- Bell: JP133MLR: 8" Rose brass bell